Партієць і експерт з економіки Ігор Петріченко: Політика монобільшості призведе до закриття великих підприємств

Член партії «Європейська Солідарність», експерт з економіки Ігор Петріченко прокоментував новини про закриття великих підприємств через високі тарифи на електроенергію:

– Інформаційний простір сколихнули новини про можливу зупинку українських виробників або скорочення виробництва. Причина досить тривіальна – ціна на енергоносії. В той час як наші конкуренти в світі отримують значно дешевший газ по довгостроковим контрактам, середньозважена ціна на українській енергетичній біржі в кінці року склала 71 541 грн за 1000 кубів.

Звісно, маючі значно вищі витрати на енергоресурси, українські виробники втрачають конкурентноздатність на внутрішньому і зовнішніх ринках.

Незважаючи на це, так звана “монобільшість” в останній день листопада прийняла законопроект 5600, який забороняє великим платникам податків списувати більше 50% збитків минулих періодів при оплаті податку на прибуток.  Тобто, вже по результатам 2022го року, великі платники податків вимушені будуть сплатити податок фактично із збитків, отриманих у минулому році. Враховуючи той факт, що енергетична криза має своє продовження і в цьому році, вірогідно що і із нових збитків прийдеться заплатити податки.

Ідеолог фіскальних змін, голова податкового комітету Данило Гетманцев, заявив що це податок на надвеликий бізнес. Але! В українському  законодавстві взагалі немає такого терміну, в той час як  великі платники податків – це компанії, що мають оборот більше 50 млн євро або сплачують податків на суму більше ніж 1.5 млн євро на рік. Тобто, мова йде про більш ніж 1300 компаній, частина з яких і заявляє про зупинку. Це наші, українські, виробники.

Більш того, такі “реформи” значно погіршують інвестиційний клімат в Україні. Адже пояснити інвестору, чому він має будувати в Україні виробництво і платити податки із збитків, майже неможливо.

Таким чином, діюча влада, замість того, щоб підставити плече у важкій для економіки ситуації, суттєво погіршила умови для українського виробника.