У Полтаві презентували книгу про волонтерів, один з розділів якого написала депутатка від «ЄС»

У Полтаві презентували книгу Інституту національної пам’яті «Волонтери: Сила небайдужих». Захід відбувся 19 жовтня у виставковій залі Свято-Успенського Собору.

До цієї книги увійшло 28 історій, розказаних від першої особи, які висвітлюють різні аспекти волонтерської діяльності, пов’язані з російсько-українською війною: підтримка армії, допомога пораненим, підтримка населення, яке стало заручником цієї війни. Героями книги стали волонтери, відомі по всій Україні.

Одна з історій – це розповідь депутатки Полтавської обласної ради від «Європейської Солідарності», співзасновниці найбільшої волонтерської спільноти Полтавщини – «Полтавського батальйону небайдужих» Наталії Гранчак.

Наталія Гранчак

Презентація зібрала повен зал. Серед присутніх волонтери, які у 2014 році по крупицям створювали армію, військовослужбовці та ветерани війни, які на власні очі бачили як народжувалася українська армія та який подвиг зробили волонтери.

Наталія Гранчак згадала з чого все починалося та історію, яка її найбільше вразила:

– Я часто згадую одну бабусю, яка в 2014 році прийшла до Собору з дволітровою пляшкою води. Вона бла дуже квола. Бабуся пройшла великий шлях, щоб купити цю пляшку воду й передати її на фронт нашим захисникам. Ця історія мене настільки вразила. Я зрозуміла, яка велика сила народу і я ка велика праця волонтерів, маючи можливість допомагати тим, хто нас захищає.

Наталія Гранчак та Наталія Позняк-Хоменко

Наталія Позняк-Хоменко, упорядниця книги, розповіла, що з Наталією Гранчак вона познайомилася на презентації, адже через пандемію вони не могли зустрітися раніше, тому і інтерв’ю робили онлайн:

– Ця книга стала продовженням серії видань Українського інституту Національної пам’яті про російсько-українську війну. Три роки тому започаткували серію видань, які висвітлювали окремі аспекти цієї війни. Минулого року з’явилася ідея розповісти про волонтерство. Чому ця тема? З одного боку про волонтерів всі чули і вони з армією – це своєрідний симбіоз. Коли я бралася за цю роботу, я сама не уявляла, наскільки це буде для мене відкриттям. Я зрозуміла, що ми насправді – непереможні. Тут стільки історій, коли люди робили неможливе!

Наталія Позняк-Хоменко наголосила, що унікальність історії полтавських волонтерів в тому, що люди об’єдналися на базі церкви.

Наталія Гранчак подякувала всім присутнім, адже більшість з присутніх – це ті, хто невтомно і протягом тривалого часу допомагав армії:

– Ми йшли на це все, знаючи, що нам тут досить добре, а ті, хто на фронті, потребують нашої допомоги. Я вдячна вам всім за вашу працю, тоді ми робили щось неймовірне. Ми настільки віддано працювали, захищали один одного. Це дійсно подвиг, який був зроблений вами і він заслуговує вдячності і увічнення.

Наталія Гранчак та Сергій Бульбаха

Підтримати Наталію Степанівну прийшов її колега, депутат Полтавської обласної ради від «Європейської Солідарності» Сергій Бульбаха. Він як ніхто знає про роботу волонтерів «Полтавського батальйону небайдужих», адже в 2014-2015 роках він був на фронті командиром взводу 93 окремої механізованої бригади:

– Я дякую всім волонтерам за їхній титанічний труд. Адже волонтери робили все, щоб ми там, на фронті, мали що їсти, і в що вдягатися та навіть з чого стріляти. Завдяки вам ми не почували себе покинутими, особливо на початку війни. Крім того, я хочу подякувати Наталії Степанівні та владиці Федору за ще одну сторінку в їхній волонтерській діяльності – це організація літніх таборів для сімей ветеранів. На той момент, ще в державі не задумувалися про те, що дуже важливо повертати до нормального життя тих, хто приїхав з війни.

Книга видана невеликим тиражем, проте всі охочі зможуть прочитати її, завантаживши на сайті Інституту Національної пам’яті. Також книги будуть передані в бібліотеки міста.

Довідково: Книга «Волонтери: Сила небайдужих» розповідає про волонтерство, як суспільне явище, що потужно заявило про себе з 2014 року, коли свідомі громадяни долучились до розбудови та забезпечення українського війська. «Слово «волонтер» в останні роки надійно увійшло в наш лексикон. І не буде перебільшенням сказати, що саме волонтерський рух, ця всенародна підтримка, стала одним із вирішальних факторів спротиву російській агресії. У багатьох моментах саме волонтери замінили собою державні механізми, виявилися оперативнішими, креативнішими, відповідальнішими. І саме завдяки волонтерам наша армія стала такою, як вона є. І йдеться тут не лише про харчі чи бронежилети, які масово возилися на передову у 2014-2015 роках. Ідеться передусім про моральний дух армії. Волонтери, які стали зв’язковим механізмом між передовою та тилом і реальним свідченням, що «своїх не кидають», підтримували у бійців розуміння, за що вони воюють, а у населення – що вони під надійним захистом. І це, мабуть, їхня найголовніша місія.