У Диканському краєзнавчому музеї презентували виставковий проєкт Інституту нацпам’яті

У Диканському краєзнавчому музеї презентували виставковий проєкт Інституту нацпам’яті «Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди» . 

Захід присвятили Дням захисників і захисниць України та Українського козацтва.

Цей проєкт  представляв  для диканчан регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.

На презентацію завітали школярі Диканських НВК ім. Гоголя та ЗОШ І-ІІІ ст., громадськість, ветерани російсько-української війни, депутат Диканської селищної ради від “Європейська Солідарність” Станіслав Муха та ще один гість з Полтави – депутат обласної ради, голова комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності, цифрового розвитку, інформаційної сфери, зв’язків з громадськістю та дотримання прав учасників АТО, очільник Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Микола Кульчинський.

Як ініціатор і організатор встановлення в Полтаві пам’ятника Іванові Мазепі Микола Кульчинський розповів молоді про тривалу боротьбу за увічнення в бронзі видатного гетьмана-державника у Полтаві та перепони на цьому шляху. А також про особистість гетьмана, який намагався врятувати Україну з пазурів Московського царства, про воєнно-політичний виступ Мазепи проти московського царя Петра I. Висловив думку. Про те, що воїни сучасної російсько-української війни продовжують справу Івана Мазепи, чинячи спротив російській агресії на сході України.

Також депутат вручив музею та навчальним закладам Диканьки книги товариства «Просвіта», серед них і про Мазепу. Очільник просвітян Полтавщини привітав присутніх з державним святом Захисників України і наголосив на важливості виставки Інституту нацпамяті для патріотичного виховання молоді, адже у свідомості багатьох досі російські імперські міфи панують як незаперечна істина.

«Але історична правда у тому, що гетьман Мазепа прагнув об’єднати Україну обох боків Дніпра, розбудував економіку Гетьманщини й зміцнював її обороноздатність. За 22 роки свого гетьманування успішно сприяв розвиткові освіти і мистецтва, значні кошти виділяв на зведення, перебудову й оздоблення храмів. Дав шанс на збереження Гетьманщини з її вольностями і привілеями»,- наголосив Микола Кульчинський.

Зокрема Олег Пустовгар  звернув  увагу  на те, що виставка Інституту нацпам’яті , серед іншого, спростовує російсько-імперський міф про те, що, начебто союзу України зі Швецією не існувало. Насправді ж цей союз спирався на давню традицію з часів давньої Київської держави – Русі. Плідною була українсько-шведська співпраця між гетьманом Богданом Хмельницьким, з одного боку, та королевою Христиною (1644-1654 рр.) й королем Карлом Х Густавом, із другого. Воєнно-політичний союз між Швецією та Україною був укладений 6 жовтня 1657 року в Корсуні по смерті  Хмельницького гетьманом Іваном Виговським та королем Карлом Х Густавом. Отож, гетьман Іван Мазепа і король Карл ХІІ продовжили справу попередників.

Тому мета виставки – показати її у навчальних закладах та більшості громад Полтавщини. Але перша ОТГ, де  її презентували – Диканська. Адже саме тут, на Диканській землі сталася історична подія.

Зокрема, у березні 1709 року до українсько-шведського союзу долучилися запорожці. Тоді  у селі  Великі Будища неподалік Диканьки була укладено українсько-шведська угода між гетьманом Іваном Мазепою й кошовим отаманом Запорізької Січі К. Гордієнком,  з одного боку, і королем Карлом ХІІ, з іншого.

У документі шведський король зобов’язався не укладати мирової угоди з московським царем, доки не визволить з-під московської влади Україну.


Олег Пустовгар подарував для фондів музею раритетне видання – історичну п’єсу міністра УНР у справах освіти Івана Огієнка (митрополита Іларіона) «Розіп’ятий Мазепа» та набір виставкових плакатів УІНП про військовиків Армії УНР. У них постаті вже 20 століття, здавалося б інші часи…Але ж  борців за незалежність періоду УНР називали мазепинцями, наш славний гетьман став прикладом для наслідування і цього, і  наступних  поколінь борців за незалежність України вже у 20 столітті.

Виставка Інституту нацпам’яті експонуватиметься у Диканському краєзнавчому музеї до кінця листопада. Очікується, що її відвідають старшокласники  з сіл Диканської ОТГ – Байрак, Велика Рудка, Стасі, Діброва, Балясне, Орданівка, Водяна Балка, Великі Булища.