Ніна Южаніна: Державна податкова служба повинна перебувати поза політикою

Народна депутатка України, голова Полтавської ТО ПП «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна прокоментувала зміни, які хочуть впровадити у сфері поlатків.

До вчорашнього дня була переконана, що Державна податкова служба перебуває поза політикою.

Так позиціонували себе у відомстві за всіх часів (навіть найтемніших) від початку його створення.

Так ми вносили зміни до законодавства, коли прагнули перетворити ДПС на сервісну службу (і це — орган, який лише реалізує державну податкову політику).

Так передбачено Законом України «Про державну службу» і Правилами етичної поведінки в органах Державної податкової служби, затвердженими наказом ДПС України від 02.09.2019 №52.

А саме: «Працівники не мають права демонструвати свої політичні погляди та вчиняти інші дії або бездіяльність, що у будь-який спосіб може засвідчити їх особливе ставлення до політичних партій і негативно вплинути на імідж та довіру до органів ДПС».

І до вчорашнього дня я була в цьому переконана.

Але.

На офіційному сайті ДПС було опубліковано повідомлення, яке інакше, ніж рефлексією потенційного керівника служби на інформаційні буклети для громадян нашої політичної партії Європейська Солідарність, не назвеш.

Фактично ДПС на своєму офіційному сайті зробила оцінку діям політичної партії ЄС. А в телеграм-каналах уже пишуть, що вона (ДПС) оголосила інформаційну війну «Європейській Солідарності».

Вперше державна інституція дозволила собі такі дії. Наслідки для неї, звісно, будуть.

По суті листівок інформація викладена правильна, відповідає нормам закону про податкову амністію/одноразове спеціальне декларування/добровільне декларування.

А ось «скорбота за тінню» у нинішнього в. о. голови ДПС уже давно розпочалася. Відразу, як ця людина була допущена до можливості «вирішення» питань. Так пишуть безліч інформаційних сайтів, навіть із переліком конкретних корупційних дій цієї особи.

А ще щодо необхідності «перегорнути сторінку і ніколи вже не відчувати жодних хвилювань щодо можливості претензій стосовно порушення податкового законодавства», то хотіла би проінформувати пана Олейнікова (бо крім нього, до такої межі ніхто не міг дійти, впевнена) про таке:

 • концепт одноразового декларування напрацьовувався починаючи з 2016 року. Небезпечна з точки зору ставлення платників до сплати податків, проте необхідна, виходячи з реально високого відсотка тіньової зайнятості чи то виплати зарплат «у конвертах», акція мала б відбутися;
 • дискусію та роз’яснювальну роботу для цього необхідно готувати і проводити впродовж тривалого терміну;
 • всі громадяни повинні мати однакові умови в ході проведення такої акції державою;
 • виконавці (податковий орган) мають бути позбавлені можливості для вчинення будь-яких корупційних діянь;
 • суспільство має бути повідомлене про наступні плани влади щодо боротьби з тіньовими чи то неоподатковуваними доходами.

Натомість:

 • громадян розділили на тих, хто завжди «крутився» і мав здібності до захисту «нажитого», і решту людей;
  Що це означає? Просто — ті, хто володіє значними активами, які зареєстровані в іноземних компаніях (в основному офшорних чи подібних до них) і захоче легалізувати такі активи (тобто переоформити нерухоме і рухоме майно чи легалізувати гроші), може провести ліквідацію таких компаній. І всі доходи, перелічені щойно, стають легалізованими без сплати податків.
  БЮДЖЕТ міг отримати щонайменше 5 млрд доларів у випадку амністії за рівними правилами.
 • щодо декларантів, тих решти громадян (а серед них левова частина середнього класу, заробітчан), які мають пройти складну процедуру декларування, то для них перевірки протягом 30 днів, а потім протягом 365 днів забезпечені;
 • і щодо тих громадян, які насправді не будуть подавати декларації з різних підстав: активи, набуті з доходів, з яких сплачені податки, активи в межах встановлених норм, люди не знали про таку акцію — всі апріорі стали такими, що повідомили податковий орган про те, що не мають несплачених податків.

Тобто за мовчазною згодою подали декларацію в податкову. Відповідальність після такої дії, сподіваюсь, усвідомлюємо.

ДПС заперечує, що податкова амністія в нинішньому вигляді — наповнення бюджету за рахунок громадян. Тоді що це, враховуючи, що перші декларації подали звичайні наші заробітчани?

ДПС вихваляється, що за місяць проведення кампанії до бюджету сплачено аж 1,5 млн грн. А за прогнозами ідеолога податкової амністії — голови профільного комітету — очікуються надходження в 1 млрд доларів. Тобто очевидно: щось пішло не так.

ДПС закликала представників ЄС підтримати кампанію декларування власним прикладом, забувши, що публічним діячам і великій армії державних службовців законом було прямо заборонено брати участь у податковій амністії. То хто ж насправді маніпулює?

От така моя реакція на шулерство і обман цієї влади, до яких, і не дивно, долучилася виконавча гілка.

Ганьба!